Sofy, fotele, krzesła lub inne tapicerowane elementy pochodzące z naszej fabryki odpowiednio użytkowane i pielęgnowane stanowią oryginalny element każdego wnętrza.
Meble tapicerowane pochodzące z Polski cieszą się dużym zainteresowaniem klientów w całej Europie. Polscy dostawcy charakteryzują się wysoką jakością wyrobów oraz nietuzinkowym designem. Od wielu lat prezentujemy szereg rozwiązań dla lepszego wyglądu i użytkowania mebla. Dzięki nim, nasze wnętrza są różnorodne, a aranżacje niepowtarzalne, ale to nie wszystko, jeśli mówimy o meblach tapicerowanych.
Aby meble tapicerowane mogły przez lata służyć domownikom potrzebują systematycznej pielęgnacji,. Zastanawiasz się, jak czyścić tapicerkę przybrudzonych mebli?
Poznaj proste sposoby.
Jeśli chcesz odświeżyć i wyeksponować krzesła czy tapicerowane taborety albo po prostu wyprać kanapę, przeczytaj nasz poradnik.
TKANINY BAWEŁNIANE
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odkurzanie powierzchni mebli. Pielęgnacja obicia wykonanego z tkaniny bawełnianej powinna polegać przede wszystkim na regularnym odkurzaniu. Kurz łatwo osadza się na materiale, a w czasie codziennego użytkowania mebli zostaje wtarty w tapicerkę. Może to prowadzić do szarzenia tkaniny i pojawiania się plam.
Warto pamiętać też, zabieg prania był wykonywany od czasu do czasu. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej gąbki i szamponu do obić. Jednak nie należy przesadzać z użyciem wody. Jeśli wsiąknie ona zbyt głęboko, wysuszenie mebla będzie problemem.
Gdy na tapicerce powstaną drobne plamy, czyścimy je od brzegów, nigdy od środka. W ten sposób zapobiegniemy powiększaniu się zabrudzeń. Przed przystąpieniem do usuwania plam zawsze wcześniej należy sprawdzić, jak materiał zareaguje na przygotowaną przez nas mieszkankę. W tym celu zaleca się przeprowadzenie próby na niewidocznej części mebla.
Jeśli kanapa jest bardzo zabrudzona, wtedy lepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej. Ręczne czyszczenie całego mebla nie zawsze będzie bowiem dokładne. Poza tym istnieje ryzyko, że powstaną plamy czy odbarwienia na kanapie.
Czy wiesz, że …
Mikrowłókna nowej generacji gwarantują trwałość materiału i sprawiają, że jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Coraz częściej materiały obiciowe mają powłokę teflonową, która zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie zabrudzeń.
SKÓRY NATURALE I EKOLOGICZNE
Często wybieranym obiciem są także skóry naturalne i ekologiczne – kojarzone z ponadczasową elegancją, klasycznym wystrojem. Wymagają jednak określonego sposobu pielęgnacji. Należy je regularnie przecierać wilgotną ściereczką, by usunąć kurz i inne zabrudzenia. Naturalnej skóry nie powinno się czyścić mydłem – może bowiem powodować wysuszenie powierzchni, a w efekcie łuszczenie się i pękanie materiału. Skóry ekologiczne są wprawdzie mniej trwałe, ale i mniej delikatne – mydło lub rozcieńczony płyn do mycia naczyń nie wyrządzą im szkody.
Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone. Jednak impregnat z czasem się ściera, szczególnie jeśli meble są często używane – a to oczywiste w przypadku kanapy. Z całą pewnością negatywny wpływ na meble skórzane ma wysoka temperatura, suche powietrze i słońce padające bezpośrednio na mebel. Zalecone jest stosowanie nawilżacza powietrza, a ustawienie mebli z daleka od południowego okna z pewnością przedłuży ich wygląd.
Do czyszczenia skórzanej kanapy czy foteli używamy wyłącznie dedykowanych preparatów do skór meblowych. Czyszcząc tapicerkę mebli skórzanych, zaczynamy od pozbycia się zgromadzonego nań tłuszczu – absolutnie NIE mydłem (i niczym wysoko alkalicznym). Do czyszczenia tapicerki skórzanej można użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych lub naturalnych). Tapicerkę skórzaną czyścimy partiami, zaczynając od siedziska. Okrężnymi ruchami nanosimy niewielką ilość preparatu na czystej ściereczce. Po zakończeniu czyszczenia przecieramy tapicerkę starym ręcznikiem frotte lub innym miękkim materiałem.
Czy wiesz, że
Konserwacja mebli skórzanych powinna odbywać się trzy razy w roku. Owa zasada nie jest jednak powszechnie przestrzegana.
WELUR
W przypadku tkanin z wyraźną fakturą – aksamitu i weluru – czyszczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Materiały te są efektowne, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji.
Najlepiej skorzystać z preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki odkurzaczem nakładamy środek czyszczący (według zaleceń producenta środka) i czekamy, aż się wchłonie. Czas oczekiwania jest zależny od stanu zabrudzenia (przy odświeżaniu wystarczy 1-2 godziny, a przy większych zabrudzeniach i plamach ok. 3-5 godzin).
Czy wiesz, że
Aksamit to materiał o niskiej okrywie włókiennej. Jest bardzo delikatny i przyjemny w dotyku, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest jako tkanina tapicerska.
CZYSZCZENIE I PŁUKANIE
Najskuteczniejszy w tym celu będzie proszek do prania, około ¼ szklanki proszku należy wsypać do miski. Następnie należy dodać ciepłą, ale nie gorącą wodę w ilości maksymalnie do pół litra. Z reguły zaleca się około 300 ml takiej wody. Należy zadbać o dokładne wymieszanie się proszku z wodą.
Piana, która powstaje przy mieszaniu środka jest skuteczniejsza niż sam płyn. Dlaczego? Przede wszystkim przy praniu tapicerki piana wnika w jej głąb. To powoduje, że tapicerka jest zdecydowanie efektywniej czyszczona, również wgłębnie, a nie tylko przy powierzchni.
Suszenie mebli tapicerowanych należy wykonać za pomocą odkurzacza oraz suszarki do włosów. Oczywiście, najlepiej, aby suszarka dmuchała chłodnym powietrzem. Najpierw odkurzacz wyciągnie resztę piany oraz wody z wnętrza mebla, a suszarka zakończy proces schnięcia. Oczywiście nie ma konieczności suszenia mebla do osiągnięcia idealnie suchej powierzchni, warto jednak to zrobić.
Czy wiesz, że
Mebli tapicerowanych nie należy stawiać w niewielkiej odległości od czynnych źródeł ciepła takich jak grzejniki, kuchenki, piece. Meble należy chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Nie należy przekraczać 70% wilgotności powietrza.