Wróć do wszystkich artykułów

Pielęgnacja mebli

Poradnik pielęgnacyjny: Skóry naturalne i ekologiczne

 

Skóra naturalna to najpopularniejszy materiał na rynku. Stosowany jest w wielu branżach, ale tym najbardziej zainteresowanym jest rynek tapicerski czy meblarski. Struktura zyskała sobie dużą grupę zwolenników w branży meblarskiej, ponieważ może być ona użyta praktycznie do wszystkiego, a rzeczy z niej zrobione są bardzo trwałe i ładnie wyglądają.

 

Często wybieranym obiciem są także skóry ekologiczne – kojarzone z ponadczasową elegancją, klasycznym wystrojem. Wymagają jednak określonego sposobu pielęgnacji mebli.

 

Należy je regularnie przecierać wilgotną ściereczką, by usunąć kurz i inne zabrudzenia. Naturalnej skóry nie powinno się czyścić mydłem – może bowiem powodować wysuszenie powierzchni, a w efekcie łuszczenie się i pękanie materiału. Skóry ekologiczne są wprawdzie mniej trwałe, ale i mniej delikatne –  mydło lub rozcieńczony płyn do mycia naczyń nie wyrządzą im szkody.

 

Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone. Jednak impregnat z czasem się ściera, szczególnie jeśli meble są często używane – a to oczywiste w przypadku kanapy. Z całą pewnością negatywny wpływ na meble skórzane ma wysoka temperatura, suche powietrze i słońce padające bezpośrednio na mebel. Zalecone jest stosowanie  nawilżacza powietrza, a ustawienie mebli z daleka od południowego okna z pewnością przedłuży ich wygląd.

 

Do czyszczenia skórzanej kanapy czy foteli używamy wyłącznie dedykowanych preparatów do skór meblowych. Czyszcząc tapicerkę mebli skórzanych, zaczynamy od pozbycia się zgromadzonego nań tłuszczu – absolutnie NIE mydłem (i niczym wysoko alkalicznym). Do czyszczenia tapicerki skórzanej można użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych lub naturalnych). Tapicerkę skórzaną czyścimy partiami, zaczynając od siedziska. Okrężnymi ruchami nanosimy niewielką ilość preparatu na czystej ściereczce. Po zakończeniu czyszczenia przecieramy tapicerkę starym ręcznikiem frotte lub innym miękkim materiałem.

 

Czy wiesz, że

 

Konserwacja mebli skórzanych powinna odbywać się trzy razy w roku. Owa zasada nie jest jednak powszechnie przestrzegana.