Wróć do wszystkich artykułów

Pielęgnacja mebli

Poradnik pielęgnacyjny: Tkaniny bawełniane

 

Bawełniany materiał jest wytrzymały, bardzo łatwy w praniu, odporny na wysoką temperaturę oraz gotowanie. Bardzo dobrze chłonie pot i wodę. I właśnie te cechy czynią bawełnę niekwestionowaną królową tkanin. Wywarzane są z niej m.in. miękkie, delikatne tkaniny jedne z najpopularniejszych w przemyśle tekstylnym.

 

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odkurzanie powierzchni mebli. Pielęgnacja obicia wykonanego z tkaniny bawełnianej powinna polegać przede wszystkim na regularnym odkurzaniu. Kurz łatwo osadza się na materiale, a w czasie codziennego użytkowania mebli zostaje wtarty w tapicerkę. Może to prowadzić do szarzenia tkaniny i pojawiania się plam.

 

Warto pamiętać też,  aby zabieg prania był wykonywany od czasu do czasu. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej gąbki i szamponu do obić. Jednak nie należy przesadzać z użyciem wody. Jeśli wsiąknie ona zbyt głęboko, wysuszenie mebla będzie problemem. 

 

Gdy na tapicerce powstaną drobne plamy, czyścimy je od brzegów, nigdy od środka. W ten sposób zapobiegniemy powiększaniu się zabrudzeń. Przed przystąpieniem do usuwania plam zawsze wcześniej należy sprawdzić, jak materiał zareaguje na przygotowaną przez nas mieszkankę. W tym celu zaleca się przeprowadzenie próby na niewidocznej części mebla.

 

Jeśli kanapa jest bardzo zabrudzona, wtedy lepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej. Ręczne czyszczenie całego mebla nie zawsze będzie bowiem dokładne. Poza tym istnieje ryzyko, że powstaną plamy czy odbarwienia na kanapie.

 

Czy wiesz, że …

 

Mikrowłókna nowej generacji gwarantują trwałość materiału i sprawiają, że jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Coraz częściej materiały obiciowe mają powłokę teflonową, która zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie zabrudzeń.