Wróć do wszystkich artykułów

Pielęgnacja mebli

Poradnik pielęgnacyjny: Welur

 

Welur to w branży meblarskiej materiał o wszechstronnym zastosowaniu. W grubszej wersji znakomicie sprawdzi się jako tapicerka fotela czy zagłówka w sypialni. Jego zastosowanie możemy dostrzec w innych dodatkach związanych z meblami jak np. poduszki czy zasłony.

 

W przypadku tkanin z wyraźną fakturą – aksamitu i weluru – czyszczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Materiały te są efektowne, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji. 

 

Najlepiej skorzystać z preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki odkurzaczem nakładamy środek czyszczący (według zaleceń producenta środka) i czekamy, aż się wchłonie. Czas oczekiwania jest zależny od stanu zabrudzenia (przy odświeżaniu wystarczy 1-2 godziny, a przy większych zabrudzeniach i plamach ok. 3-5 godzin).

 

Czy wiesz, że

 

Aksamit to materiał o niskiej okrywie włókiennej. Jest bardzo delikatny i przyjemny w dotyku, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest jako tkanina tapicerska.

 

Czyszczenie i płukanie

 

Najskuteczniejszy w tym celu będzie proszek do prania, około ¼ szklanki proszku należy wsypać do miski. Następnie należy dodać ciepłą, ale nie gorącą wodę w ilości maksymalnie do pół litra. Z reguły zaleca się około 300 ml takiej wody. Należy zadbać o dokładne wymieszanie się proszku z wodą.

 

Piana, która powstaje przy mieszaniu środka jest skuteczniejsza niż sam płyn. Dlaczego? Przede wszystkim przy praniu tapicerki piana wnika w jej głąb. To powoduje, że tapicerka jest zdecydowanie efektywniej czyszczona, również wgłębnie, a nie tylko przy powierzchni.

 

Suszenie mebli tapicerowanych należy wykonać za pomocą odkurzacza oraz suszarki do włosów. Oczywiście, najlepiej, aby suszarka dmuchała chłodnym powietrzem. Najpierw odkurzacz wyciągnie resztę piany oraz wody z wnętrza mebla, a suszarka zakończy proces schnięcia. Oczywiście nie ma konieczności suszenia mebla do osiągnięcia idealnie suchej powierzchni, warto jednak to zrobić.

 

Czy wiesz, że

 

Mebli tapicerowanych nie należy stawiać w niewielkiej odległości od czynnych źródeł ciepła takich jak grzejniki, kuchenki, piece. Meble należy chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Nie należy przekraczać 70% wilgotności powietrza.